Spiderman Friend or Foe ikon

Spiderman Friend or Foe


Activision, bir çizgi roman klişesini daha devam ettirerek Spider-Man’ı video oyunlarına taşıyor. 2007’nin Ekim ayında görücüye çıkan Spider-Man’ın dağıtımını Beenox üstlenmişti.

Oyunun öyküsü oldukça basit; kötü yaratıklar dünyayı ele geçiriyor ve derdi bizi buluyor. Tüm yeteneklerimizi sergileyerek dünyayı bu kötülüklerden arındırmaya çalışıyoruz. Oyuna oyunun tüm seyrini ayarladığımız bir uzay gemisi güvertesinde başlıyoruz. Bu geminin ekranında geçtiğimiz bölümler, satın alabileceğimiz yetenekler ve çeşitli ayarlamalar mevcut. Oyunda sadece tek başımıza değiliz bir de bize yardımcı olması için çeşitli yan karakterler belirlenmiş. Her bölümde bir yan karakteri yanımıza alıyoruz. Kendi yeteneklerimizi geliştirmek için yeni yetenekler satın alabileceğimiz gibi yancılarımızın da yetenekleri için satın alma işlemi gerçekleştirebiliriz. Peki, bu satın alma işlemini gerçekleştirmek için gerekli olan parayı ya da materyali nereden alıyoruz derseniz tabi ki dövüşürken kırdığımız vazoların içerisinden. Bir oyun ancak bu kadar yaratıcı olabilirdi!

Oyunun güzel bir yanı var. Aynı bilgisayarda iki kişi olarak kahramanlarımızı kontrol edebiliyoruz. Birimiz Örümcek Adamı yönlendirirken diğerimiz de yancımızı yönlendirebiliyor. Tabi ki tek başımıza iki karakteri de yönetmemiz mümkün. TAB tuşu ile karakterler arasında çok hızlı bir geçiş sağlayabiliyoruz.

Bir klişeyi daha hayata geçiren Activision’un, oyunu klişelerden kurtardığı en sağlam noktanın oyunun Amerika – New York eyaletinde değil de dünyanın çok farklı yerlerinde geçiyor olması. Ama Örümcek Adam’ın adadaki yerli kabileler ile mücadele ediyor olması size ne kadar çekici geliyor bilemeyiz. Oyunun içerisinde ve özellikle her büyük savaştan önce önümüze çıkan kısa sinematikler bir süre sonra hepimizi delirtiyor. Olayı basit olarak “izlemeden geç” gibi bir özellik de olmadığından bilgisayarı taştan taşa vurasınız geliyor. Zaten oyun için oyuncuların en sık eleştiride bulundukları noktalardan biri burası. Ayrıca oyunu oynayabilmek için öyle ahım şahım bir yeteneğe gerek yok. Tuşlara rastgele basarak da oyunu oynayabiliyorsunuz. Hatta tuşlara rastgele basarak oyunda epeyce mesafe kat edebilirsiniz. Çünkü tuşlara atanmış olan kombolar o kadar Allah’a emanet ilerliyor ki on yaşındaki bir çocuk bile oyunu kolayca bitirebilir. Ama tabi ki bir Hollywood süper kahramanları serisinin hayranıysanız, oyun size o kadar sıkıcı gelmeyebilir. Tuşlara rastgele basarak Örümcek Adam filminin animasyonunu izleyebilirsiniz. Zaten oyunda kaybetmek gibi bir ihtimaliniz yok. Daha doğrusu kaybetmek için yüksek bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. Çünkü oyun içerisinde topladığınız paralar ile sağlık alarak oyuna kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Rakiplerinize ağ atıp onları ağlarla sararak birbirinin üzerine atabildiğiniz oyunda kameranın tek düze olması bazen hatalar yapmanıza sebep olabiliyor. Örneğin derinliği kestiremeyip kendinizi onuncu kattan aşağı düşmüş bulabiliyorsunuz. Peki, Örümcek Adam düşer mi? Düşüyor. Ayrıca 2007 yılında çıkmış bir oyuna göre grafikleri ve animasyonları yetersiz kalan Spider-Man: Friend or Foe’da en başarılı şey sanırım ses ve müzikler olmuş -başarılı derken, grafiğe nazaran- . Zaten oyunda en çok duyacağınız ses ağ atma efekti olduğu için bir süre sonra kulaklarınız çınlamaya başlayacak. Ama her şeye rağmen sıkı bir Spider-Man hayranı iseniz, oyunu sınayabilirsiniz.

En son Nis 24, 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Spiderman Friend or Foe Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows XP/Vista
İşlemci : Pentium 4/Athlon XP ve üzeri
Ram : 256 MB
Harddisk Alanı : 5 GB
Ekran Kartı : 128 MB video card (NVIDIA GeForce FX 5200+ / ATI Radeon 9500+)
DirectX : DirectX 9.0c
Artıları
 • İki kişilik oynama seçeneği
 • Çok iyi Spider-Man çizgi film görüntüleri
 • Hareket çeşitliliği
Eksileri
 • Kamera açısı problemleri
 • Yorucu bölümler

Spiderman Friend or Foe Tanıtım Videosu

Spiderman Friend or Foe oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Spiderman Friend or Foe YAPILAN YORUMLAR
 • yasinefe
  5 sene önce

  kardeş saol allah razı olsun benim bilgiseyarım 2 gb ram çok iyi kaldırıyo 1gb ram olsada yeter teşekkürle çok iyi site kurmuşsun saol

 • admin win dosp kaç olr
  5 sene önce

  windo ws kaç olur

  • Uğur YURT
   5 sene önce

   Windows XP/Vista üzeri sistemlerde oyunu oynayabilirsiniz.

 • baris
  5 sene önce

  admin win7 olurmu

  • Admin
   5 sene önce

   Evet, olur.

 • sarp
  5 sene önce

  siteyi sen kurduysan helal sana

 • sarp
  5 sene önce

  admin bu siteyi sen mi kurdun ?

 • sarp
  5 sene önce

  admin 100% olurmu

  • Admin
   5 sene önce

   Evet olur.

 • arda
  5 sene önce

  windows 10 olurmu acaba admin

  • Admin
   5 sene önce

   Evet olur.

 • Furkan
  5 sene önce

  admin oyun indiğinde nabıcam nası açıcam

  • Admin
   5 sene önce

   Bilgisayarınıza inen kurulum dosyasıdır, dosyaya çift tıklayarak kurulumu yapabilirsiniz, kurulum yapıldıktan sonra oyun masaüstüne gelecektir.