Onimusha 3: Demon Siege ikon

Onimusha 3: Demon Siege

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 9 / 2,25
Loading...

PC platformları için 2005 yılında Capcom firması tarafından piyasaya sürülen bir aksiyon oyunu olan Onimusha 3: Demon Siege ayrıca multiplayer desteğine de sahip.

Aslında Onimusha ilk olarak konsollar için tasarlanmış bir aksiyon oyunuydu. Firma sözcülerinin verdikleri demeçlere bakılınca aslında sadece konsol ile sınırlı kalacağı tahmin ediliyordu ama birden nasıl olduysa Onimusha 3, PC platformuna uyarlandı. PC oyuncuları olarak bizler de Onimusha’yı hem şaşkınlıkla hem de sevinçle karşılamıştık. PC platformunda da en az konsoldaki kadar başarılı olan oyun, oynanası oyunlar listesinde yerini almaya çoktan hak kazandı bile.

Demon Siege, aslında ilk sürümdeki ana senaryonun üzerinden ilerliyor. Kötülüğün keskin kılıcı Nobunaga ininden çıkıyor ve yeniden tüm şerrini etrafa saçmaya başlıyor. Bizler de asli görevimiz olan kötülüğü yok etme eylemi ile yeniden bilgisayar başına geçiyoruz. Fakat yeni oyunda şöyle bir nokta var, oyun 21. yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Fakat ana karakterlerimiz 16. yüzyılda yaşamış olduğu için yine ortada fantastik bir durum söz konusu. Aslında kahramanlarımız uzay zamanını kuantum teorisi perspektifinde bükerek günümüze ışınlanıyorlar ve macera böylelikle başlamış oluyor. İlk sürümü Japonca olan oyun bu kez satışlarını arttırmak için olsa gerek İngilizce olarak yayımlanmış durumda. Fransız aktör Jean Reno’yu da oyunda birebir yüz hatları ile görebileceksiniz.

Oyunda kontrolleri konsolda olduğu gibi tuşlar ile yapıyoruz. Oyuna yer yer fare kullanımı dahil olsa da klasik olarak klavye ile savunma ve saldırı hareketlerini gerçekleştiriyoruz. Amaç parçalamak ve yok etmek. Oyunda iki adet karakteri yönetiyoruz. Birincisi Jacques – eski Japonya’dan tanıdığımız- öteki de Fransa’daki Samanosuke. Samanosuke Aikido’da bir teknik ismi gelebilir zira kendisi su katılmamış bir samuray. Her türlü kesici silahı ustalıkla kullanabiliyor. Jacques ise sihir yeteneğine sahip olduğu gibi ateşli silahları da kullanabiliyor. Oyunda hem ateşli hem ateşsiz silahların yanına bir de sihri kullanarak tam anlamı ile bir zaman kargaşası yaratıyoruz. Ama her türlü silahla oyunda ilerlemek de oldukça zevkli. Yer yer kılıçla düşmanı beşe bölmek yer yer de şarjör şarjör mermi yakmak hiç de şikayet edilecek bir durum değil.

Oyunda autosave gibi bir özellik yok. Klasik oyunlardan bildiğimiz üzere checkpoint noktaları var fakat bu checkpoint noktaları bildiğimiz oyunlarınkinden biraz daha farklı çalışıyor. Öncelikle kafamıza göre her yerde oyun kaydedemiyoruz. Oyun kaydettiğimiz noktalara Protective Mirror adı veriliyor. Bu noktalarda ayrıca silahlarımızı da geliştirebiliyoruz. Bu noktalar kendimizi geliştirmemize ve sağlığımızı kazanmamıza da yardımcı oluyor fakat bu iyileştirme işlemi için öncelikle öldürdüğümüz düşmanların ruhlarını biriktirerek burada kullanmamız gerekiyor.

Bunun dışında yapay zekanın henüz eksiklikleri var. Oyunun bu konuda biraz daha mesafe kat etmesi gerekiyor. Oyunun ara sinematikleri ise gerçek anlamda çok iyi. Oyun oynarken film izliyormuşsunuz izlenimine kapılıyorsunuz. Oyunun özellikle karakter modellemeleri -başroller için- oldukça başarılı. Genel itibari ile oyunda fizik motoru anlamında bir aksaklık yaşanmıyor. Kasma, donma ve anlamsız titremeler gibi problemler ile karşılaşmıyorsunuz. Grafik motoru da stabil olarak çalışıyor ama grafik kalitesi o kadar başarılı değil. Orta seviye de sayabileceğimiz bir grafik kalitesine sahip. Buna karşın oyunun seslendirmeleri de oldukça başarılı olmuş diyebiliriz. Fakat çok sık olmamakla beraber yer yer seslerde gecikme yaşanabiliyor. Bu da pek rahatsızlık yaratacak seviye de değil. Genel itibari ile oyun performansı iyi.

Klavye kontroller yer yer zorlasa da Onimusha 3: Demon Siege özellikle aksiyon oyunu severlerin denemesi gereken oyunlardan bir tanesi. Keyifli oyunlar.

En son Kas 29, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Geliştirilmiş kontrol
  • Geliştirilmiş atak sistemi
  • Zaman yolculuğu
Eksileri
  • Kamera açıları

Onimusha 3: Demon Siege Tanıtım Videosu

Onimusha 3: Demon Siege oyunundan görüntüler ve oyunun tanıtım videosu

Onimusha 3: Demon Siege YAPILAN YORUMLAR
  • dengesiz gaming
    2 sene önce

    oyun harika