Soldiers of Empires ikon

Soldiers of Empires

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 5 / 5,00
Loading...

Bazı oyunlar el becerisi, zamanlama ve refleks gibi fiziksel yetenekler isterken, strateji oyunlarının ortaya çıkması ile bu durum da bir miktar değişikliğe uğradı. Artık yetenekten çok zeka gerektiren bir oyun türü vardı. Strateji oyunları öylesine sevildi ki zaman içinde kendi kültürünü de oluşturmayı başardı.

IgorLab Software tarafından 11 Temmuz 2002’de piyasaya sürülen Soldiers of Empires bir strateji oyunu. Klasik strateji oyunu prensiplerine (turn-based) sahip olan Soldiers of Empires türün ilk birkaç oyunundan da biri. Tarih itibarı ile öncü oyunlardan biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Gerçek zamanlı, istatistik ekranları ile ayrıntının dibine vurmuş bu oyunu yaşı tutan strateji severler mutlaka hatırlayacaktır.

Gerçek zamanlı bir savaş stratejisi oyununda kendi saldırı ve savunma birimlerinizin eylemlerini belirler, daha çok asker, tank ya da başka bir ekipmanla güçlendirmek ve yükseltmek için seçersiniz ve savaş başlar. Oyun bir klasik olarak 1941-1945 tarihleri arasında, yani 2. Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Amacınız ise harita üzerindeki şehirleri ele geçirmek. Oyunun ayrıntıları ise iyi düşünülmüş. Bir şehri ele geçirdiğinizde düşmanınızın üretimleri de otomatikman düşüyor. Çarpışmaların ekonomik durumu etkilemesi oldukça gerçekçi bir ayrıntı.

Soldiers of Empires’da üç farklı harita modu bulunuyor:

Battlefield Mode (Savaş Modu): Birliklerinizi seçtikten sonra savaşmak istediğiniz bölgeye göndermenizi sağlar. Birliklerinizi ve savaş araçlarınızı gönderebileceğiniz menzil ise arazinin türü, ulaşımın türü ve ulaştırma birimleriniz arasındaki bağlantılara göre değişiyor.

Strategic Map Mode (Stratejik Harita Modu): Stratejik pozisyonunuzu hızlı bir biçimde değerlendirmek için kullanmanız gereken haritadır. Çarpışma sırasında etkili olarak kullanabilirsiniz.

Global Map Mode (Küresel Harita Modu): Tüm oyunun haritasıdır. Genel olarak oyunda ne durumda olduğunuzu görmek için kullanılır.

Soldiers of Empires’ın ayrıntılı bir oyun olduğunu söylemiştik. Bu ayrıntılardan biri de Ekonomi ve İstatistik ekranı. Ekonomik durumunuz, silahlı kuvvetlerinizin durumu, depolarınızdaki araçlar, onarımlar ve kayıplar gibi bir sürü parametreyi bu ekrandan takip edebiliyorsunuz. Öyle ki bu ekran altı ayrı ekrandan oluşan bir istatistik cenneti ya da cehennemi. Bunu belirleyen ise sizin sayılarla olan ilişkinize bağlı.

İlk ekrandan küresel savaşla ilgili tüm genel bilgileri alabilirsiniz. Buna kontrol noktalarının toplam sayısı gibi ayrıntılar da dahil. İkinci ekran ise sizin ve düşmanınızın savaş araçlarının sayısını gösterir. Üçüncü ekranın görevi ise yedekteki araçlarınızı görmenizi sağlamaktır. Oyunun en gerçekçi detaylarından biri de ganimet durumundaki düşman silahlarını gerektiği zamanlarda kullanabilmeniz. Dördüncü sayfa ise onarım sayfanızdır. Beşinci sayfa savaş makinelerin üretiminin sipariş durumunu gösterir. Bu ekrandan siparişleri artırıp azaltabilirsiniz. Son sayfa ise savaş sırasındaki kayıplarınıza ayrılmıştır.

Soldiers of Empires grafikleri ile çok fazla bir şey vaat etmese de bu türden ayrıntıları ile gerçek strateji oyuncularına hala bir şeyler verebilir durumda. Hem de aradan geçen onlarca yıla rağmen!

En son Ara 10, 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Artıları
  • Çok detaylı
Eksileri
  • Üniteleri tek tek manuel bir şekilde yönetiyorsunuz
TAVSİYE İÇERİKLER
Soldiers of Empires YAPILAN YORUMLAR